Фреймовете разделят прозореца на браузъра на две или повече части, всяка от които има отделно от другите HTML съдържание.
Използват се за отделяне на областите за навигацията и съдържанието на дадена страница, като областта остава непроменена, а тази за съдържанието се променя при всяко щракване върху навигационната хипервръзка.
а) предимства
- улесняват навигацията в сайта
- улесняват модифицирането на сайта, тъй като обикновено е необходимо да се обнови само навигационната страница
б) недостатъци
- невъзможност за постигане на пълна достъпност
- нарушаване на функционирането на бутона Back в браузърите
- проблеми с отпечатването и поддръжката на лошата използваемост
Наборът от фреймове (frameset) определя цялостния външен вид на дадена страница. Това включва броя на фреймовете й, размерите на всеки от тях и атрибутите на рамката. Самият набор от фреймове не включва съдържание. Той определя кой документ на HTML да бъде използван във всеки фрейм. Документът на набора от фреймове е файла, с който е свързана съответната хипервръзка при извикване на уеб страница с фреймове. Даден набор от фреймове може да се състои от редове или колони, но не и от двете едновременно. За да се постигне комбинация от редове и колони трябва да се използват вложени набори. Вложеният набор от фреймове е такъв, който се съдържа във фрейм, дефиниран от друг, по-рано създаден набор. Част от готовите набори на Dreamweaver включват вложени набори. Границите между отделните фреймове са маркирани с тънки сиви линии.
1н.) Modify/Frameset – избираме желания набор
2н.) използване на предварително дефиниран набор от фреймове, който заедно с фреймовете ще се конфигурира автоматично.
Създаване на набор от фреймове по 2н.)
1)
1н.) File/New, страница General, категория Framesets, избирате набора от фреймове, Create
2н.) от началната страница на Dreamweaver - Create From Samples - Framesets, избирате набора от фреймове, Create
3н.) лента Insert, категория Layout, бутон Frames
2) отваря се диалогов прозорец Frame tag Accessibility Attributes с полета (попълват се за всеки фрейм поотделно):
Frame – избирате фрейма
Title – задавате заглавие на фрейма. То осигурява контекста за съдържанието и това позволява на потребителите бързо да открият фрейма с информацията, която им е необходима. Можете да го добавяте и редактирате и по-късно, като го селектирате и в панела Tag, секция Attrributes, CSS/Accessibility – модифицирате атрибута Title.
Атрибутът Title не е взаимозаменяем с name. Първият определя името на фрейма за потребителите, а вторият – за скриптове и др. Посетителите на страницата виждат само атрибута Title.
Ако диалогов прозорец Frame tag Accessibility Attributes не се появи: Edit/Preferences, категория Accessibility, □Frames – поставяте отметка.
а) на набор от фреймове
1н.) в Tag Selector – маркирайте тага frameset
2н.) щракнете върху рамката по ръбовете на прозореца Document
3н.) Window/Frames, щракнете върху най-външната рамка, заграждаща фреймовете в панела Frames.
Когато е селектиран наборът от фреймове, прозорецът Document е ограден от точкова линия. В заглавната лента на документа се вижда текстът: UntitledFrameset – 1, а в панел Properties се показват свойствата на набора от фреймове.
б) на фрейм – кликнете върху него в панел Frames. В него около селектираният фрейм се появява тънка черна рамка, а в центъра се вижда името на фрейма. В прозорец Document, фреймът е ограден с пунктирана линия.
Ако курсорът се намира в даден фрейм, името му е удебелено в панел Frames и показва, че фреймът е активен, но не е селектиран.
Наборът от фреймове, както и файловете на всеки фрейм трябва да бъдат записани.
а) на набор от фреймове - селектирайте наборa от фреймове, File/Save Frameset As – името на файла се извежда в заглавната лента на документа
б) на фрейм - селектирайте фрейма, File/Save Frame As
1) селектирате наборa от фреймове
2) title – въведете заглавие
За да настроите размера на фреймовете, можете да използвате панел Properties или чрез издърпване с мишката рамките в прозореца Document като трябва да е селектиран наборът. панел Properties се изменя в зависимост от това дали сте селектирали набор от фреймове или фрейм.
Поле Row /Column Value – за промяна на височината/ширината на фрейма
RowCol Selection – за избор на ред или колона в набора от фреймове на които ще модифицирате свойствата. В този случай не се селектира даден фрейм.
Units – мерни единици
- Pixels – настройва абсолютния размер на селектираната колона или ред така, че да отговаря на въведения брой пиксели. Използва се за фреймове с фиксиран размер.
- Percent – мястото, което съответният ред или колона трябва да заема като процент от набора от фреймове
- Relative (относително разпределение) – пространството за съответния ред или колона се определя спрямо текущите пропорции на другите колони и редове. За тези, на които единиците са настроини на Relative, се разпределя пространството, след като се отдели мястото за конфигурираните в пиксели и проценти, но те получават цялото оставащо пространство.
За да се покажат свойствата на даден фрейм в панел Properties, е необходимо да бъде селектиран.
а) задаване име на фрейм – всеки фрейм от набора трябва да бъде именуван. Името няма връзка с името на файла или със заглавието на документа, който му съответства. Това име служи за идентифициране на областта на фрейма в документа и е необходимо за определени скриптове. Именуването е важно при създаване на хипервръзки, при които се отварят страници в областта им. Използват се често като цели на хипервръзките.
1) селектирайте фрейма (панел Frames)
2) панел Properties, поле Frame name - въведете име и Enter
Не използвайте интервали, тирета, точки или специални знакове и да не започват с долна черта.
б) ленти за превъртане
Scroll – определя кога да се появяват лентите за превъртане
Auto – появяват се, само когато няма достатъчно място във фрейма за извеждане на съдържанието на страницата и съвпада с Default.No/Yes–безилислентизапревъртане
в) No Resize – заключва размера на фрейма при разглеждането му в браузъра, иначе потребителят ще може да издърпва с мишката рамките на фрейма в браузъра (за оразмеряване на фрейм от потребителя).
г) Margin Width – определя големината на лявото и дясното поле на фрейма в пиксели
Margin Height - определя големината на горното и долното поле на фрейма.
Когато са празни се използват подразбиращите се стойности на браузъра.
д) Borders–готовитенабориотфреймовесанастроениавтоматичноданяматрамки
Default–зафреймащеважинастройкатанародителскиянаборотфреймове
Yes/No–настройкатанафреймапредефиниратазинародителскиянаборотфреймове
1) кликнете във фрейма
2) File/Open in Frame
3) Отваря се диалогов прозорец изберете файла
4) Запишете набора от фреймове
За да се уверите, че във всеки от фреймовете се зареждат правилните страници:
1) селектирайте фрейма
2) панел Properties, поле Src – трябва да стои името на файла, ако не щракнете върху иконата папка за да изберете файла.
Можете да отваряте и уеб страници от различни източници, като въведете URL адреса им в текстовото поле Src.
Ако отваряте страница в даден фрейм за да я редактирате, при записване на набора от фреймове този файл става подразбиращ се за споменатия фрейм при зареждането на документа на набора.
За да показва съдържанието на правилното му място, е необходимо да посочите желания фрейм като цел на хипервръзката.
1) кликнете в хипервръзката
2) панел Properties, поле Link – заменете # с файла избран от бутон Browse for file
3) Еnter
По подразбиране целите на хипервръзките са фреймовете или прозорците, в които са разположени.
4) панел Properties, меню Target – избирате целта. При всяко създаване на нов фрейм името му се добавя автоматично към меню Target. То съдържа само имената на тези фреймове, които са достъпни в текущия документ
_blank, _parent, _self, _top